Biserica Mănăstirii Almaș

Publicat

Biserica este o construcţie de zid, pe fundaţie de piatră în formă de cruce. Altarul este luminat de o fereastră la est. Catapeteasma este din lemn sculptat filigram. Are trei turle oarbe de formă octogonală, aşezate una după alta de la est spre vest, pe altar, naos şi pronaos. Naosul, luminat de câte trei ferestre la sud şi nord, se delimitează de pronaos prin câte două coloane pe fiecare parte, care susţin o arcadă foarte lată. Pronaosul este luminat de câte două ferestre pe zidul din sud şi pe cel nordic. Toate ferestrele sunt din lemn, duble, dreptunghiulare, cu terminaţia în arc. Pridvorul este închis, luminat de o fereastră la sud şi alta la nord. Intrarea se face prin partea vestică, pe o uşă de stejar, sculptată pe ambele feţe, în exterior fiind sculptată Sfânta Ana. În interior uşă este dublată de o alta, metalică, masivă. Uşa de intrare în pronaos este tot din stejar în două canaturi, sculptată şi ea pe ambele feţe. Tot mobilierul interior este nou, din stejar sculptat. Pardoseala este din parchet, iar acoperişul din tablă aşezată în solzi.

Citește alte articole despre: